مقالات

یونیت دندانپزشکی چیست؟

یونیت دندانپزشکی چیست؟

دراین مقاله می خواهیم یونیت دندانپزشکی را به شما معرفی کنیم و با اجزای آن آشنا شوید. اگر قصد خرید و مشاهده یونیت های دندانپزشکی را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی دکتر مارکتز مراجعه کنید.

پونیت دندانپزشکی از چهار بخش تشکیل شده است:

 • صندلی معاینه
 • جعبه باکس
 • چراغ دندانپزشکی
 • کراشوار(لیوان پرکن- دستشویی-ساکشن و بزاق کش)
 • میز پزشک یا تابلت
 • تابوره ها

معرفی بخش های مختلف یونیت دندانپزشکی

صندلی

می توان گفت از نظر شکل ظاهر و فیزیک صندلی ها در سه حالت Z-X-U تقسیم می شوند.

اغلب کارخانه ها به دلیل راحت بودن تولید از روش اول استفاده می کنند. بعضی از کارخانه ها هم نیز به دلیل اینکه قدرت و استحکام صندلی در نوع دوم بالاتر است از فیزیک نوع دوم برای تولید استفاده می کنند.

معمولاً هر صندلی باید دارای دو موتور باشد، یکی برای قسمت نشستن و بالا و پایین کردن و دیگری بری جابجایی پشتی صندلی مورد استفاده قرار می گیرد. برای راحتی بیشتر دندانپزشک علاوه بر آپشن positionهای مختلف، دو mode در صندلی ها به نام های  zero position و over position طراحی می شود.

Zero position  به حالتی گفته می شود که صندلی به پایین ترین حالت خود رسیده و پشتی آن به حالت 90 درجه بر می گردد و

Over position هم نیز به حالتی گفته می شود که صندلی به بالاترین حالت خود رسیده و ارتفاع و پشتی آن نیز به حالت خوابیده و180 درجه نسبت به نشیمن گاه می رسد.

تابلت

تابلت قسمت اصلی پونیت به حساب می آید. برای این بسیار مهم است چون می توان تمام ابزار آلات مربوط به برشکاری و تراشکاری دندان را روی آن قرار داد و اکثراً روی تابلت کنترل های یونیت مانند چراغ، صندلی، کراشوار، لیوان پر کن قرار داده می شود. نام دیگر این قسمت(اینسترومنت) است.

قسمت های مختلف تابلت:

تابلت شامل نگاتوسکوپ، محل قرار دادن اینسترومنت ها، صفحه کلید، سینی، شلنگ ها، سیم ها می شود.

کراشوار

قسمتی که بیمار می تواند دهان خود را بشوید را کراشوار می گویند.

اغلب کراشوار شامل یک کاسه چینی، می باشد که به آن سینک می گویند و قابلیت این را دارد که جدا شود.

داخل کراشوار لوله ای وجود دارد که آب را به داخل کاسه باز می کند. کنترل باز و بسته شدن آب را می شود از روی تابلت یا سایت نرس انجام داد، جریان آب در این قسمت به وسیله شیر برقی کنترل می شود.

لیوان پر کن

می توان به وسیله این قسمت لیوان آب را برای شستشوی دهان بیمار آب کرد.

کنترل این قسمت هم بر روی تابلت، سیت نرس و بدنه کراشوار است.

جریان آب را می شود توسط شیر برقی کنترل کرد.

چراغ

چراغ ایجاد روشنایی برای دید بیشتر دندانپزشک ایجاد می کند. چراغ ها انواع گوناگونی با قیمت های متفاوتی دارند که هرچه تکنولوژی آن ها بالاتر و به روز تر باشد کیفیت نوری که ایجاد می کند هم نیز بهتر می شود.

چراغ شامل: لامپ های هالوژن (22-24 ولت یا 10-12 ولت ) یا LED، کاسه چراغ( رفلکتور)، قاب، کلید ی سنسور روشن و خاموش و تنظیم شدت نور می باشد.

سیستم داخل باکس پونیت دندانپزشکی

اغلب یونیت ها به وسیله آب، هوا و برق کار می کنند.

اینسترومنت ها یکی از مهم ترین قسمت یونیت می باشند و به وسیله آب و هوا کار می کنند از این جهت آب و هوا اهمیت زیادی دارد.

سیستم هوای یونیت

هوایی که در یونیت استفاده می شود معمولاً هوای فشرده است که به وسیله کمپرسور تولید می شود ،کمپرسور به معنی پمپ است.

معمولاً کمپرسور ها به دلیل صدای زیادی که دارند بیشتر خارج از مطب نصب می شوند.

سیستم آب یونیت دندانپزشکی

آب یونیت از آب لوله کشی شهر تامین می شود و به یونیت انتقال پیدا می کند. در برخی از یونیت ها آبگرمکن وجود دارد تا آب سرد بر روی بیمار اسپری نشود که احساس بدی به بیمار دست بدهد.

صندلی دندانپزشکی وسیله ای است که بیماری که در ناحیه دندان و لثه دچر عارضه است می تواند بر روی آن بخوابد و یونیت ابزاری است که با آن می توان کنترل حرکت های صندلی و کلیه اینسترومنت هایی که دندانپزشک به وسیله آن ابزار بیمار را می تواند درمان کند محیا است.

همه یونیت های دندانپزشکی دارای پایه هایی هستند که چراغ دندانپزشکی بر روی آن قرار گرفته است. یونیت ها دارای ورودی های آب و هوا و خروجی فاضلاب می باشند. به این دلیل که آب و هوا جهت راه اندازی اینسترونت ها، پوآر، ساکشن، کویترون، کراشوار، دوش آب لیوان استفاده می شود.

یونیت به وسیله هوای فشرده، آب و الکتریسته از طریق کلید یا پدال فعال می شود. اتصال اینسترومنت های چرخشی و پوآر آب و هوا به یونیت به دو طریق می باشد:

 • شیلنگ از بالا
 • شیلنگ آویز

قطعات اصلی یونیت:

 • بازوی یونیت دندانپزشکی: چراغ یونتیت دندانپزشکی بر روی آن سوار می شود.
 • چراغ یونیت دندانپزشکی: چراغ دندانپزشکی باید نور سرد و کافی و متمرکز داشته باشد. شدت نور در یونیت می تواند به نوع جنس شیشه منعکس کننده که در پشت لامپ قرار گرفته است تنظیم شود.
 • کاسه کراشور و دوش آب لیوان یونیت: کاسه کراشور معمولاً از جنس سنگی، چینی، پلاستیکی می باشد و یک دوش آب لیوان نیز به آن وصل است که مقدار مورد نیازه جهت شست و شوی دهان بیمار بعد از جراحی را تامین می کند. بعضی از مدل های یونیت دارای حافظه ست که می توان مقدار آبی را که از دوش قرار است لیوان را پر کند و مدت زمان ریزش آن را می توان برنامه ریزی و کنترل کرد.
 • میز کنسول پزشک یا تابلت: میزی است که در کنار صندلی دندانپزشک قرار می گیرد بر روی این میز یک سری دکمه قرار دارد که برای کنترل قسمت های مختلف یونیت و صندلی و حتی امکانات اضافی می توان از آن استفاده کرد.
 • تابلت: صفحه ای است که ابزار تراش دندان بر روی آن قرار می گیرد که شامل: ایرموتور، سرنگ، توربین، پوآر می باشد.
 • نحوه قرار گیری اینسترومنت ها ( آنگل، هندپیس، توربین) که بر روی این هولدرها به نحوی می باشد که برداشتن و قرار دادن اینسترومنت بر روی این یونیت میکروسوئیچ موجود در آن قسمت عمل کرده و باعث عملکرد و قطع عملکرد اینسترومنت ها می شود.
 • میز دستیار یونیت دندانپزشکی
 • جعبه جانبی یونیت دندانپزشکی
 • پایه یونیت دندانپزشکی

 

پدال

پدال ها بیشتر دو نوع هستند: تک کاناله و دو کاناله

پدال های تک کاناله، هوا از طریق یک شلنگ به پدال منتقل می شود و با فشار دادن پدال هوا به وسیله شلنگ دیگری خارج می شود.

پدال های دو کاناله، در این پدال ها هوا از طریق یک شلنگ وارد می شود و از طریق دو شلنگ دیگر خارج می شود آن پدال ها به یکی از کلیدهای دیگر پدال متصل است و با فشار دادن آن هوا خارج می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.