مقالات

همه چیز در مورد خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی

همه چیز در مورد خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی

زمانی که می خواهید یک مطب دندان پزشکی را تجهیز کنید یکی از مسائلی که باید به آن توجه داشته باشید، طیف تجهیزاتی است که باید برای آن بخرید. اگر می خواهید تجهیزات دندانپزشکی را به طور کامل تهیه کنید می توانید به فروشگاه آنلاین دکتر مارکتز مراجعه کنید.

یونیت دندانپزشکی

یکی از تجهیزاتی که برای درمان ریشه ی دندان به کار می روند و حتماً در مطب دندانپزشکی خود به آن ها نیاز خواهید داشت، تجهیزات اندو است. تجهیزات اندو طیف وسیعی دارند، دستگاه اپکس فایندر، دستگاه روتاری و اپکس لوکیتور سه دستگاه اصلی هستند که برای اندازه گیری و درمان ریشه دندان به کار می روند.

علاوه بر این ها آبپراتور، اندو پایلوت و گوتا کارت برای پر کردن و جراحی ریشه ی دندان استفاده می شوند.

تجهیزات استریل دندانپزشکی

در هر مطبی حتماً یک دستگاه استریل باید وجود داشته باشد تا تجهیزات پزشکان و دندانپزشکان، ضدعفونی شوند. دستگاه التراسونیک یکی از دستگاه هایی است که با کمک آن می توانید قبل از استریلیزاسیون از آن برای ضدعفونی کردن دستگاه ها استفاده کنید.

دستگاه پک اتوکلاو هم برای بسته بندی کردن ابزارها قبل از قرار دادن آن ها در اتوکلاو استفاده می شود؛ بنابراین وقتی این تجهیزات را تهیه کردید باید به یاد داشته باشید که مهمترین وسیله برای استریل کردن وسایل، دستگاه اتوکلاو است.

یک دستگاه دیگری که داشتنش در یک مطب بسیار مهم است، دستگاه آب مقطر ساز است. از این دستگاه در کنار اتوکلاو برای استریل کردن وسایل جراحی و معاینه استفاده می شود.

انبرک دندانپزشکی

انبرک دندانپزشکی که به آن کاوشگر دندان نیز گفته می شود یکی از ابزار ترسناک دندانپزشکی است اما برای یافتن علائم پوسیدگی های دندانی یا بیماری های لثه مفید است.

این ابزار یک دسته بلند و قلاب تیزی در سر آن دارد. این ابزار بیشتر برای یافتن کیسه های بین دندانی تراشیدن جرم ها و پلاک های روی دندان به کار برده می شود.

اگر دندان شما پوسیدگی های قابل مشاهده داشته باشد، دندانپزشک ممکن است از نوک تیز این ابزار برای بررسی این حفره یا پوسیدگی استفاده کند.

این ابزار شبیه ابزار قرون وسطایی است اما یک ابزار پیشگیرانه دندانپزشکی است.

اسکالر

در حالی که انبر دندانپزشکی برای دندانپزشکی برای برداشتن جرم ها و پلاک های مختصر دندانی به کار برده می شود، اسکالر برای برداشتن جرم ها و پلاک های انباشته شده بزرگ تر به کار برده می شود.

بیشتر بیماران که به جرم گیری نیاز دارند مشکلات شدیدتری در لثه دارند اما همه افراد درجاتی از انباشتگی جرم ها و پلاک ها را روی دندان خود دارند. زمانی که شما می خورید و می آشامید، ذرات ریز مانند شکر ها و اسیدها به دندان های شما می چسبند و باکتری ها ایجاد می شوند.

این باکتری ها برای دندان ها مضر است و باعث پوسیدگی دندان می شوند. با این که با مسواک کردن و کشیدن نخ دندان می توان برخی از این پلاک ها زا تمیز کرد اما در برخی موارد برای پاک کردن جرم های روی دندان باید از این ابزار کمک گرفت.

با کمک اسکالرر می تواند پلاک ها را تراشید و در حالی که این کار لزوما راحت نیست می تواند از افتادن و از دست دادن دندان به دلیل پوسیدگی جلوگیری کند.

مکنده بزاق یا تجهیزات ساکشن

برخلاف ابزارهای دیگر دندانپزشکی ، مکنده بزاق یکی از لوازم دندانپزشکی است که کنار آمدن با آن راحت تر است و در بسیاری از مواقع نیز باعث خنده می شوند. زمانی که دندانپزشک در حال معاینه دهان شما است غالباً به یک فضای خشک نیاز دارد.

تجهیزات دندانپزشکی ساکشن یک لوله بلند است که به یک دستگاه مکنده متصل بوده و بزاق را دهان شما خارج می کند.

امکان دارد صدای دستگاه ساکشن را بشنوید و سر دستگاه را داخل گونه های یا روی زبان خود احساس کنید اما این چیزی نیست که باعث ترس شما شود. در هنگام انجام فرایندهای دندانپزشکی ممکن است نیاز که دندانپزشک از آب در دهان شما استفاده کند و در این موارد شما باید مکررا دهان خود را ببندید تا دستگاه بتواند آب جمع شده در دهان شما را از آن خارج کند.

دریل دندانپزشکی

شاید ترسناک ترین تجهیزات دندانپزشکی دریل آن باشد صدای این دریل باعث ترس زیاد بیمار می شود. به هر حال مؤثرترین روش این است که قبل از استفاده از دریل، حفره های دندانی را پر کنید.

این دریل الکتریکی با سرعت250 هزار دور در دقیقه می چرخد و آب را در دهان شما می پاشد. اگر در هنگام دریل کردن دندان آب پاشیده نشود باعث آسیب دیدگی دندان شما می شود.

در حالی که استفاده از دریل دندانپزشکی به دلیل لرزشی که در دندان های شما ایجاد می کند ناراحت کننده و آزار دهنده است اما معمولاً در زمانی که دندان های شما به طور موضعی بی حس شده باشند شما متوجه درد نخواهید شد.

سرنگ دندان

برای بی حس کردن دندان از سرنگ دندانپزشکی در زیر دهان استفاده می شود. سوزن این سرنگ ها کمی بلندتر از سوزن ها یا سرنگ های معمولی است تا دندانپزشک بتواند برای بی حس کردن دهان، نقطه مورد نظر را به طور دقیق تر انتخاب کند.

شاید در هنگام تزریق باعث ناراحتی شما در یک لحظه می شود اما با وجود مواد بی حس کننده بلافاصله بی حس می شود.

اگر در اطراف ناحیه ای که سوزن وارد آن شده است احساس ناراحتی می کنید بهترین کار این است که به آن توجه نکنید زیرا بلافاصله بر طرف می شود و چیزی برای ترس وجود ندارد.

بسیاری از دندانپزشکان قبل از تزریق مواد بی حسی، دهان را به طور موضعی بی حس می کنند تا بیمار متوجه درد ناشی از فرو رفتن سوزن نشود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.