مقالات

همه چیز درباره ارتودنسی نامرئی

همه-چیز-درباره-ارتودنسی-نامرئی

همه چیز درباره ارتودنسی نامرئی

امروزه ارتودنسی نامرئی طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این نوع ارتودنسی دستگاه های ارتودنسی بر روی دندان ها مشاهده نمی شود و هنگامی که فرد دهان خود را باز می کند هیچ گونه سیمی در دهان او دیده نمی شود. به همین علت تقاضا برای داشتن ارتودنسی نامرئی بیش از پیش در بیماران رواج پیدا کرده کرد.

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی به2 صورت زیر امکان پذیر می باشد:

  • ارتودنسی متحرک

مانند ارتودنسی با پلاک های شفاف

  • ارتودنسی ثابت

مانند ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی با موارد همرنگ

ارتودنسی نامرئی لینکوال چیست؟

در این نوع ارتودنسی به وسیله براکت های لینگوال، در سطح پشتی دندان های فک پایین و بالا سیم های ارتودنسی چسبانده می شود. به صورت معمول این نوع ارتودنسی توسط دندان‌پزشک پیشنهاد نمی شود. ارتودنسی نامرئی لینگوال به دلایلی مانند فضای اشغال شده در دهان و احتمال زیاد شکسته شدن، محبوبیت چندانی ندارد. به همین علت روش های دیگر ارتودنسی نامرئی به بیماران پیشنهاد می شود.

ارتودنسنی نامرئی با پلاک های شفاف

در این روش به وسیله دستگاه های بسیار شفاف یا پلاک های نامرئی، ردیف کردن دندان ها انجام می شود. در حین معاینه پزشک مشخص می شود که آیا بیمار می تواند از پلاک های نامرئی شفاف استفاده کند و یا خیر. هنگامی که بیمار از این نوع ارتودنسی استفاده می کند می بایست هر 2 هفته و یا هر 3 هفته این پلاک ها توسط بیمار تعویض شود. به علت شفافیت زیاد این نوع پلاک ها، هنگام صحبت کردن اصلاً دیده نمی شود و امروزه تقاضا برای این نوع ارتودنسی افزایش یافته است.

ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان ها

براکت هایی در این نوع ارتودنسی استفاده می شود که بسیار شفاف و همرنگ دندان می باشند. جنس این براکت ها سرامیک یا پلاستیک است . یکی از کارآمد ترین روش ها استفاده از ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ می باشد که در صورت داشتن بیمار به هر نوع ناهنجاری قابل اجرا می باشد. این نوع براکت ها بدون رنگ بوده و دیده نمی شوند. استفاده از این روش دارای زیبایی و استحکام بالایی است و برای گفتار بیمار مشکلی ایجاد نمی کند.

ارتودنسی نامرئی بدون سیم

به این نوع سیستم که برای مرتب کردن دندان ها توسط ردیف کننده های دندانی را بدون سیم انجام می دهد که به آن سیستم الاینر تراپی نیز می گویند. با استفاده از تکنیک های پیشرفته درمانی مانند تکنولوژی CAM, CAD تعدادی ردیف های دندان بدون سیم و به وسیله از پلاک های شفاف که مخصوص هر بیمار می باشد طراحی کرد. بر اساس طرح درمان متخصص ارتودنسی این طراحی و ساخت کامپیوتری انجام می شود.

در طول درمان هر بیمار، از الاینر های نامرئی به ترتیب شماره حک شده روی آن استفاده می کنند. الاینر ها به مدت زمان 2 هفته از هر یک از الاینر ها استفاده می کند تا دندان ها یک مسیر از پیش تعریف شده توسط کامپیوتر و بر اساس طرح درمانی متخصص می باشد طی کند تا در نهایت دندان ها مرتب شود. دستگاه های نامرئی فشاری کنترل و سبک را به دندان در طی 2 تا 3 هفته به میزان 25 میلی متر حرکت می دهد. این نیرو آنقدر سبک و مستمر می باشد که ریشه دندان ها تحلیل نمی شود و دندان ها بعد از مدتی لق نمی شوند.

مزیت ارتودنسی نامرئی متحرک

  • لاینر های شفاف آسیب نمی بینند
  • دارای ظاهری شفاف و متحرک
  • زمان کمتری برای ویزیت می گیرند.
  • هیچ گونه آسیب و یا سایشی از طرف سیم و براکت ها وجود ندارد.
  • به علت وجود مواد نرم و پلیمری بسیار راحت هستند.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار ساده می باشد.

الاینر ارتودنسی نامرئی چیست و کارایی آن به چه صورت می باشد؟

الاینر ها از نظر ظاهری شکلی مانند نایت گارد دارند و پلاک هایی شفاف می باشند. این قالب های متحرک تقریباً نامرئی بوده و از جنس پلاستیک می باشند و با اعمال نیروی تدریجی به دندان ها، آن ها را در مسیر از پیش تعریف شده در راستای خود حرکت می دهد. مراحل ساخت این پلاک ها با استفاده از نرم افزار های پیشرفته و دستگاه های دیجیتال انجام می شود. در این گونه روش ارتودنسی نیازی به استفاده از براکت، بند و یا سیم های فلزی نیست و فقط با استفاده از یک سری پلاک متحرک شفاف عمل ارتودنسی برای بیماران انجام می شود.

در این روش با استفاده از دستگاه های مجهز به تکنولوژی سه بعدی ساز و نرم افزار های کامپیوتری، پلاک های منحصربفرد مختص هر بیمار ساخته می شود. هر کدام از این پلاک ها به مدت زمان 3 هفته و 22 ساعت در دهان بیمار قرار می گیرد تا حرکات مدنظر در طراحی درمان بیمار بر روی دندان ها صورت پذیرد. برا عواملی مانند خوردن، مسواک زدن، آشامیدن و نخ دندان کشیدن از دهان خارج می شود. قالب گیری از دندان بیمار باید بعد از اعمال دندانپزشکی مانند کشیدن، پر کردن، روکش و یا درمان های لثه انجام گیرد. در درمان با الاینر های شفاف به صورت معمول از آخرین پلاک استفاده شده به عنوان ریتینر استفاده می گردد.

آیا ارتودنسی نامرئی مؤثر می باشد؟

این نوع براکت ها مؤثرترین راه برای مرتب کردن ها دندان ها بدون این که نمای دندان ها غیر هماهنگ شود می باشد. متأسفانه بعضی از ناهنجاری ها به وسیله ارتودنسی نامرئی درمان نمی شود. روش های ارتودنسی های دیگر مانند، ارتودنسی ثابت با براکت های سرامیکی، ارتودنسی ثابت پشت دندانی یا لینگوال از انواع دیگر روش های کاربردی برای نرتیب ساختن انواع دندان های نا منظم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *