مقالات

مشکلات و عوارضی که بعد از پر کردن دندان به سراغ شما میاید

مشکلات-و-عوارضی-که-بعد-از-پر-کردن-دندان-به-سراغ-شما-میاید

مشکلات و عوارضی که بعد از پر کردن دندان به سراغ شما میاید

ترمیم و یا پر کردن دندان ها، یکی از روش های حفظ دندان های پوسیده می باشد. اما متأسفانه پرکردن مشکلاتی نیز در پی دارد. در این مقاله این عوارض را مورد بررسی قرار می دهیم.

اشاره به چندین علت دردهای ناشی از پر کردن دندان

 • دندان ها حساس می شوند

بعد از پر شدن دندان، معمولاً دندان به مواردی مانند خوراکی های شیرین، فشار هوا یا دما حساس می شود. خوشبختانه این حساس شدن به اندازه ای زیاد نیست که مجبور به مصرف مسکن شوید و بعد از گذشت چند هفته خود به خود رفع می شود. تنها در این مدت از موارد حساسیت زا که باعث ایجاد ناراحتی دندانتان می شود دوری کنید. اگر بعد از گذشت 2 تا 4 هفته این حساسیت برطرف نشد و یا حساسیت دندان به حدی بود که قابل تحمل نبود به دندان‌پزشک تماس بگیرید.

معمولاً دندان‌پزشکان در این گونه موارد استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت را به شما پیشنهاد می دهند. همچنین ممکن است دندان‌پزشک با قرار دادن ماده ای بر روی دندانتان از به کاهش حساسیت آن کمک کند.

 • احساس درد در موقع قرار دادن دندان ها روی هم و یا گاز زدن

این درد به صورت معمول بعد از برطرف شدن حساس شدن دندان پرشده رخ می دهد. هنگامی که به چیزی گاز می زنید این درد شروع می شود. در بعضی موارد ماده ای که دندان با آن پر شده سبب ایجاد این درد می شود، پس از دندان‌پزشک بخواهید تا وضعیت آن را بررسی کند. گاهی ممکن است حالت و شکل پرکردن را دندان‌پزشک تغییر دهد.در صورتی که باز هم احساس درد پابرجا بود مشکل از جای دیگر و ریشه درمانی توصیه می شود.

 • درد ها ی ناشی از سرما یا گرما

در موقع تماس دندان پرشده با چیز های سرد یا گرم دردی بسیار تیز احساس می شود و معمولاً بعد از چند ثانیه برطرف خواهد شد. در صورتی که درد بعد از چند ثانیه برطرف نشد نشانه ی صدمه به عصب دندان می باشد. در این مواقع مراجعه به دندان‌پزشک توصیه می شود.

 • دردی مانند دندان درد و همیشگی

اگر دردی تجربه کردبد که بسیار عمیق و به مغز دندان می رسد، نشانه ی این است که مغز دندان دیگر سالم نیست و نیاز به ریشه درمانی دارد. مغز دندان، همان اعصاب دندان و رگ ها می باشد.

 • تجربه دردی برگشت پذیر

این درد علاوه بر اینکه در دندان پرشده حس می شود، دیگر دندان های اطراف را نیز به خود گرفتار می کند. این نوع درد از مشکل دندان تان نیست و چندان مهم نمی باشد، در واقع این به نوع سیگنال درد از دندان پر شده به بقیه دندان ها می باشد که باعث دردناک شدن بقیه دندان ها نیز می شود و معمولاً بعد از 1 یا 2 هفته برطرف می شود.

 • حساسیت به آمالگام

افراد کمی به مواد نقره ای که هنگام پر شدن درون دندان قرار می گیرند حساسیت نشان می دهند. در واقغ جیوه موجود در آمالگام باعث ایجاد حساسیت در افراد می شود. افرادی که حساسیت به آمالگام دارند به طور معمول یکی از اعضای خانواده آن ها سابقه حساسیت به فلزات را داشته است. این نوع حساسیت به صورت حساسیت های پوستی مانند خارش پوست و یا جوش خود را نمایان می کند. به افرادی که به آمالگام حساسیت داشته باشند، ازنوع دیگر مواد برای پر کردن دندان هایشان استفاده می شود.

 • پرکردگی های قدیمی

در بعضی اوقات فشار های ناشی از خرد کردن مواد غذایی سفت تر و جویدن باعث فرسوده و یا ترک برداشتن پرکردگی های قدیمی شود. دندان‌پزشک طی معاینه های منظم مقدار وخامت شرایط دندان پرشده رو مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که شکاف موجود در مینای دندان و پر کردگی ها از بین برود، باکتری ها به زیر مواد نفوذ کرده و باعث پوسیدگی بیشتر دندان می شوند. در این نوع از پوسیدگی ها که خارج از دید است، معمولاً بدون درمان می ماند و تا مغز استخوان پیش رفته و آن را عفونی می کند و حتی باعث آبسه می شوند.

اگر پوسیدگی به قدری زیاد باشد که دندان‌پزشک نتواند آن را با مواد پر کند از روکش دندان به جای آن استفاده می کند.

عوارضی در حین و یا بعد از پر کردن دندان ممکن است به وجود بیاید

عوارضی که در حین و یا بعد از پر کردن دندان روی می دهد زیاد شایع نیستند اما هر فرایند دندانپزشکی ممکن است همراه با مشکلات بالقوه و گاهی جدی باشند. در ادامه به بحث درباره این موارد می پردازیم.

از عوارض بالقوه به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • مشکلات ناشی از دارو های بی حسی مثل ایجاد واکنش حساسیتی و یا صدمه رسیدن به عصب یا رگ های خونی.
 • وسیع شدن حفره پرکردگی دندان.
 • زخمی شدن دهان.
 • افزایش فرایند درمانی، مخصوصاً اگر دندان بزرگ باشد. این مورد در صورتی است که قسمتی از ساختار یا عصب دندان برداشته شده باشد و به روکش دندان نیاز باشد. اگر این پوسیدگی خیلی وسیع باشد ریشه درمانی یا خارج کردن دندان ضروری می شود.
 • احتمال صدمه رساندن به دندان های دیگر.
 • حساسیت پیدا کردن به سرما و گرما.

روش های کاهش عوارض

 • بعد از پرکردن دندان، در چندین روز از رژیم غذایی سبک در زندگی تان استفاده کنید و توصیه های دندان‌پزشک را جدی بگیرید، مانند عوامل مربوط به سلامت دندان و رعایت بهداشت صحیح دهان و دندان.
 • اگر باردار هستید و یا فرزند خود را شیر می دهید ، دندان‌پزشک را از آن آگاه کنید.
 • پس از انجام کار، اگر هر نوع درد، تب و مشکلات جویدن را داشتید به دندان‌پزشک اطلاع دهید.
 • اگر سابقه حساسیت به فلزات را دارید از قبل اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف دارو دندان‌پزشک را آگاه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *