مقالات

روش‌های بی‌حسی در دندان‌پزشکی

روش‌های-بی‌حسی-در-دندان‌پزشکی

روش‌های بی‌حسی در دندان‌پزشکی

قبل از ارائه هرگونه خدمات دندان‌پزشکی یک اقدام گریزناپذیر وجود بی‌حسی در دندان بیمار می‌باشد که با توجه به موضع بی‌حسی و بافت لثه، بیمار دچار درد در آن قسمت شود. اغلب بیماران مقدار درد متفاوتی را پس از هر بار بی‌حسی تجربه می‌کنند و در مواردی که درد زیادی را احساس کردند، دندان‌پزشک را مقصر می‌دانند.

 بی‌حسی‌ها دارای انواع مختلفی هستند

  • یکی از انواع بی‌حسی‌ها همان بی‌حسی موضعی می‌باشد که به‌طورمعمول به‌وسیله تزریق در لثه و در مجاورت ناحیه جراحی انجام می‌شود، به‌این‌ترتیب بیمار کاملاً هوشیار است.
  • گاهی به تشخیص دندان‌پزشک بیهوشی آرام‌بخش برای فرد بیمار تجویز می‌شود. در این صورت تزریق در ورید بازو انجام می‌شود و علاوه بر آن بی‌حسی موضعی هم بکار برده می‌شود در این حال امکان دارد مقداری از اتفاقاتی که رخ می‌دهد در حافظه بیمار باقی بماند.
  • علاوه بر داروی بی‌حسی بیهوشی سدیشن هم یک راهکار مناسب برای ایجاد بی‌حسی می‌باشد. در این روش جهت حفظ آرامش بیمار از داروهای دیگر می‌توان در طی درمان استفاده نمود. در این روش بیمار تا حدودی هوشیار و بیدار می‌باشد. بیهوشی سدیشن با توجه به میزان دوز داروی تزریق‌شده می‌تواند خفیف تا متوسط باشد.
  • برای بیهوشی خفیف به فرد بیمار یک قرص از خانواده والیوم ها تا حدود یک ساعت قبل از شروع درمان داده می‌شود. در این بیهوشی بیمار بیدار است اما احساس گیجی خواهد داشت.
  • برخی مواقع دندان‌پزشک از دوزهای بیشتری از دارو جهت بیهوشی متوسط به فرد می‌دهد که پس از استفاده بیمار به خواب می‌رود اما میزان این خواب‌آلودگی آن‌قدر زیاد است که با تکان دادن فرد، بیدار می‌شود.

یکی از مزایای بیهوشی سدیشن می‌توان به کاهش ترس در زمان ارائه خدمات دندان‌پزشکی اشاره کرد.

در مرحله آخر دندان‌پزشک از بیهوشی عمومی به‌وسیله استنشاق ماده بیهوشی از طریق بینی وهم زمان تزریق داروی وریدی استفاده می‌کند. به‌این‌ترتیب بیمار هیچ‌گونه هوشیاری و آگاهی نخواهد داشت و دردی را حس نخواهد کرد. در این لحظه علائم حیاتی مانند تنفس، دما و فشارخون باید مرتب موردنظر قرار بگیرد.

پس از اتمام جراحی جهت کنترل درد ناشی از جراحی از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

هریک از این روش‌های بی‌حسی توسط دندان‌پزشک انجام می‌شود و بنا به علل کاملاً مشخص، تعیین یک دندان‌پزشک متبحر و باتجربه می‌تواند تأثیر زیادی بر نحوه درمان و با کمترین ناراحتی و درد همراه باشد.

تزریق بی‌حسی برای دندان چگونه انجام می‌شود؟

انجام بی‌حسی نیاز به دو بخش دارد که شامل:

  1. واردکردن سوزن در قسمت تعیین‌شده که اغلب با درد و سوزش بسیار کمی همراه است در عرض چند ثانیه کوتاه انجام می‌شود.
  2. پس‌ازاین مرحله سوزن باید به موضعی که بی‌حسی بر روی آن انجام شود و اغلب با فشار دست پزشک و فشار دادن سوزن انجام می‌شود که گاهی با درد و ناراحتی همراه می‌باشد.

وضعیت بیمار در زمان تزریق باید نشسته بر صندلی باشد که سر و قلب وی با زمین موازی بوده و پاها کمی بالاتر باشند که این شرایط بر اساس نظر پزشک می‌تواند تغییر کند.

درصورتی‌که فرد قبل از تزریق دچار استرس و اضطراب باشد ممکن است جریان خون در ناحیه‌ای که دچار درد و ناراحتی است، هدایت شود و با توجه به وضعیتی که فعالیت عضلانی در بافت‌ها انجام نمی‌شود، مقدار زیادی از خون در بافت دهان برجای می‌ماند و با کاهش پمپاژ خون به سمت مغز و کاهش بازگشت خون به قلب را به دنبال خواهد داشت که می‌تواند نشانه‌های سکته مانند ضربان قلب، احساس سبکی سر، سرگیجه را ایجاد کند؛ بنابراین باید وضعیت بیمار را به‌درستی بررسی کرد.

در زمان درمان پزشک معالج باید سطح هوشیاری بیمار را کنترل نماید و بر همین اساس دندان‌پزشک در زمان کار می‌تواند با بیمار ارتباط برقرار نماید و از طریق حرف زدن به کاهش اضطراب و برقراری آرامش جهت بیمار استفاده نماید و همچنین با توضیح دادن این مسئله که این مرحله به‌سرعت تمام می‌شود خیال آشفته بیمار را آرام سازد.

چه موقع تزریق داروی بی‌حسی باید انجام شود؟

معمولاً دندان‌پزشک با واردکردن سوزن به بافت موردنظر چند قطره از دارو را تزریق می‌کند و بعد از چند ثانیه توقف سوزن را به‌وسیله حس لامسه در موضع مشخص وارد می‌کند که با توجه به مهارت و تجربه فراوانی که کسب نموده است، تزریق را تکمیل می‌نماید. البته میزان تزریق برای هر بیمار و میزان وارد شدن سوزن به بافت برای هر شخص متفاوت می‌باشد.

معمولاً نحوه تزریق دارو باید به آهستگی انجام شود. درواقع تزریق سریع می‌تواند باعث آسیب دیدن بافت شود و همچنین باعث واکنش منفی نسبت به داروی بی‌حسی شود.

 چرا برخی افراد متوجه بی‌حس شدن دندان‌ها نمی‌شوند؟

برخی عوامل باعث می‌شود که بی‌حسی دندان‌ها با اختلال همراه شود. البته راه‌کارهای مناسبی برای برطرف نمودن این امر وجود دارد. خوشبختانه دندان‌پزشکی در حال حاضر با درد وجود ندارد و اغلب دندان‌ها با روش‌های مختلفی بی‌حس می‌شوند. البته بعضی بیماران بی‌حسی را همراه با مشکل و دیرتر تجربه خواهند کرد.

 عواملی که موجب کاهش قدرت بی‌حسی می‌شوند شامل:

 ترس و اضطراب

یکی از عواملی که مانع بی‌حسی می‌شوند ترس و استرس می‌باشد. درصورتی‌که فرد بیمار از ترس و استرس خود اطلاع دارد و با روش‌های مختلف می‌تواند به رفع این معضل کمک کند بهتر است هر چه سریع‌تر اقدام نماید. در برخی مواقع جهت مدیریت و کنترل استرس می‌توان به روان‌درمانگر مراجعه نمود یا از برخی داروها استفاده کرد. عامل استرس درروند بی‌حسی باعث اختلال می‌شود که علاوه بر تجربه درد بیشتر که ناشی از عدم بی‌حسی است، اضطراب فرد نیز بیشتر می‌شود.

 تجربه حملات پانیک

افرادی که بی‌حسی را تجربه می‌کنند به‌نوعی برای آن‌ها تداعی‌کننده حملات پانیک می‌شود که از طریق داروهای خاص قبل از آغاز درمان می‌توان از بی‌حسی بهتری برخوردار شد.

 ترس از خفه شدن

برخی افراد با تزریق بی‌حسی نگران بسته شدن مجرای گلوی خود می‌شوند. پزشک می‌تواند با اطمینان دادن به بیمار که بی‌حسی‌های دهانی کمترین اشکالی جهت تنفس تولید نخواهد کرد، از ترس و نگرانی فرد بکاهد.

اعتیاد

معمولاً اعتیاد در زمینه بی‌حسی اختلال ایجاد می‌کند و دندان‌پزشک با توجه به روش‌های مناسب و انتخاب گزینه‌های بهتر برای این افراد درجهت رفع این معضل تدابیر مناسبی اتخاذ نماید.

چگونه استرس و اضطراب خود را کاهش دهیم؟

  1. برای کاهش اضطراب و کمک به بهبود روند درمان و بی‌حسی بهتر است در شب قبل از مراجعه خواب کافی داشته باشید.
  2. وقت‌های مراجعه خود را با کلینیک در زمان‌هایی تعیین نمایید که استرس نداشته‌اید یا دچار خستگی نبوده‌اید.
  3. قبل از معالجه و درمان حتماً با دندان‌پزشک مشاوره داشته باشید و مناسب‌ترین روش را انتخاب نموده و با اطمینان خاطر و اعتماد به پزشک جهت درمان دندان‌های آسیب‌دیده خود اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *