مقالات

دیسک های پالیش سنباده ای چیست

دیسک های پالیش سنباده ای چیست

روزانه افرادی زیادی به مطب های زیبایی دندانپزشکی مراجعه می کنند و قصد استفاده از کامپوزیت ها و یا ونیر ها را دارند. معمولاً ونیرهای کامپوزیتی بر روی دندان ها قرار می گیرند و با این کار می توان زیبایی بیشتری به دندان ها بخشید.

اغلب بعد از اینکه دندانپزشک ونیر یا کامپوزیت و یا آمالگام را بر روی دندان قرار داد، از روش پولیش کردن و پرداخت جهت صاف کردن و براق کردن سطح های بر روی دندان استفاده می شود.

برای خرید دیسک های پالیش سنباده ای دندان می توانید به فروشگاه اینترنتی دکتر مارکتز مراجعه کنید و از انواع دیسک ها و تنوع آن ها دیدن فرمایید.

البته گفتنی است که ابزارهای مختلفی قابل استفاده برای پولیش و پرداخت دندان است که می توان گفت مهم ترین آن ها نوار پرداخت، دیسک پرداخت و برس برساژ می باشد.

به چه علت از پولیش و پرداخت بعد از استفاده از ونیر کامپوزیت ها استفاده می شود

به این دلیل که باعث صاف شدن سطح روی دندان می شود و طول عمر دندان را بیشتر می کند و تجمع پلاک های دندانی را کم می کند.

کار دیگری که بعد از کامپوزیت بر روی دندان انجام می شود پولیش و پرداخت است. در اصل این عمل هم جنبه زیبایی دارد و هم برای درمان دندان ها کاربردی است.

زمانی که به سطح دندان ها صافی و صیقل داده می شود تجمع پلاک بر روی دندان کم می شود؛ اما در بیشتر مواقع عمل صاف شدن دندان ها انجام نمی شود و باعث سوزش لثه، تحریک لثه، پوسیدگی مجدد و مکرر در دندان می شود و امکان سایش بیشتر دندان ها اتفاق خواهد افتاد و این اتفاق ها برای زیبایی دندان ها اصلاً خوشایند نمی باشد.

ابزارهای قابل استفاده برای پولیش و پرداخت دندان

حتماً به مسئله توجه کنید که پولیش و پرداخت باید به دست دندانپزشک انجام شود که خبره و ماهر هستند؛ اما اگر این درمان و عمل زیبایی به درستی انجام نشود می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند تجمع پلاک های دندانی در بلند مدت شود و همچنین باعث تحریک لثه و پوسیدگی دندان می شود.

پس در نتیجه تجربه کافی و دانش بالا یک دندانپزشک می تواند الزامی باشد تا تکنیک های مورد نظر به درستی انجام شود.

ابزارهای گوناگون برای استفاده در پولیش و پرداخت

ابزارهای زیادی هستند که برای انجام پولیش و پرداخت دندان استفاده می شود که می تواند بهترین انتخاب تأثیر زیادی داشته باشد.

به همین دلیل است که دندانپزشکان همواره سعی دارند زیبا سازی بیشتری در دندان ها باشد.

دیسک پرداخت دندان چیست

دندانپزشک به وسیله دیسک ها روی دندان ها را می ساید و یک سطح صاف را ایجاد می کند تا براق و صیقلی باشد.

کاربردهای گوناگون دیسک پرداخت

  • با استفاده از دیسک پرداخت می توان برای پرداخت نواحی باکال، اکوزال، لیبال، پروگزیمال از آن استفاده کرد.
  • از این محصول برای ایجاد یک سطح صاف و صیقلی و زیبا سازی توسط دندانپزشک استفاده می شود و بعد از انجام ونیر کامپوزیتی بر روی دندان انجام می شود.
  • از این دیسک ها برای پولیش ترمیم های کامپوزیتی استفاده می شود.

انواع مختلف دیسک پرداخت

معمولاً دیسک های پرداخت انواع مختلفی دارد که از برندها و کشورهای مختلف تولید می شود و به دست مصرف کننده می رسد.

اما به طور کلی تنها تفاوت دربین دیسک های پرداخت نوع زبری و نرمی آن ها است که با رنگ های مختلف عرضه بازار می شود. پس بنابراین نوع زبری انواع دیسک های مختلف پرداخت می تواند به صورت زیر باشد:

  • نرم یا Fine
  • زبر یا Coarse
  • متوسط یا Medium
  • خیلی نرم یا Super Fine

نوار پرداخت کاریرد مشابه با دیسک پرداخت

نوار پرداخت نواری فلزی است که اغلب برای پولیش و پرداخت دندان ها از آن استفاده می شود. نوار پرداخت هم مانند دیسک ها می تواند باعث ایجاد یک سطح صاف بر روی دندان ها شود. جنس نوارهای پرداخت معمولاً از استیل است و یا پلی استر ساخته شده است و قابل اتوکلاو و استریل شدن می باشد.

کاربردهای مختلف نوار پرداخت

  • برای پرداخت دندان های ترمیم شده با کامپوزیت و آمالگام استفاده می شود.
  • برای باز کردن فضاهای بین دندانی استفاده می شود.
  • برای پولیش و پرداخت اینترو پروگزیمال قابل استفاده است.

انواع مختلف نوارهای پرداخت

نوار پرداخت پلی استری

این نوار دارای پوششی از آلومینیوم اکساید می باشد و معمولاً برای پولیش و پرداخت نهایی دندان های ترمیم شده مورد استفاده قرار می گیرد.

نوار پرداخت استیل

از این نوار برای پرداخت و باز کردن فضاهای بین دندانی و یا پرداخت دندان برای ارتودنسی استفاده می شود.

کیت دیسک پرداخت چه تفاوتی با نوار پرداخت و دیسک پرداخت دارد

کیت دیسک پرداخت همان دیسک پرداخت و نوار پرداخت است، اما با بسته بندی متفاوت و در واقع در این بسته بندی از انواع مختلف کیت پرداخت و نوار پرداخت برای پولیش و پرداخت دندان ها وجود دارد؛ مانند نوارهای نرم، بسیار نرم، متوسط و زبر که در رنگ های مختلف و در تعداد بالا وجود دارد و این امکان وجود دارد که بسته به تشخیص و نیاز دندانپزشک استفاده شود.

کاربرد برس برساژ در پولیش و پرداخت دندان چیست

در بعضی مواقع به برس برساژ، برس پولیش هم گفته می شود. این برس می تواند باعث از بین رفتن پلاک های ایجاد شده بر روی دندان ها شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.