مقالات

بهترین برندهای دندان مصنوعی داخلی و خارجی

بهترین-برندهای-دندان-مصنوعی

بهترین برندهای دندان مصنوعی داخلی و خارجی

امروزه پیشرفت دانش دندان‌پزشکی باعث تحول عظیمی در دنیای دندان‌پزشکی شده است. اغلب محصولات ایرانی می‌توانند با نمونه‌های خارجی رقابت نمایند. هم‌اکنون برندهای مارک و مطرح دندان مصنوعی شامل برندهای آلمانی، آمریکایی و ژاپنی از بهترین نوع در دنیا می‌باشند.

 دندان‌های مصنوعی ساخت آلمان

 1. یک شرکت خصوصی المانی به نام ایوکلار در اوایل قرن نوزده میلادی در زوریخ آغاز به کار نمود که تولیدات این شرکت هم‌اکنون به ۱۲۰ کشور دنیا ارسال می‌شوند. شرکت ایوکلار در زمینه دندان‌پزشکی و تولید دندان مصنوعی به فعالیت می‌پردازد، این شرکت در ۲۹ کشور نمایندگی دارد.

دندان‌های مصنوعی کامپوزیتی با نام اورال پریمیوم SR Phonares ازنظر شکل و رنگ بسیار فوق‌العاده می‌باشند و در حال حاضر به مجموعه ۲۲ تایی دندان‌های مصنوعی جلویی، دندان‌های آرواره‌ای نیز افزوده‌شده است. همچنین با توجه به گسترش دانش نانو عمر و مقاومت دندان‌های مصنوعی بیشتر شده است.

 1. شرکت هراوس یک تولیدکننده آلمانی خصوصی است که به فعالیت خود در زمینه تولید متریال های خاص، شیشه‌های کوارتز، سنسورها و تکنولوژی پزشکی همچنان ادامه می‌دهد.

دندان‌های مصنوعی تولیدشده توسط این شرکت با طول عمر مناسب و مقاومت مطلوب برای بیماران علاوه برداشتن دندانی زیبا راحتی در امر جویدن را به ارمغان آورده است.

 1. شرکت ویتا نیز یک شرکت آلمانی است که فعالیت خود را درزمینه تولید تجهیزات دندان‌پزشکی در ۴ نسل متوالی ارائه نموده است. کارمندان این شرکت دانش خود را در زمینه ساخت بهترین تجهیزات پزشکی با تحقیق و افزایش دانش روز تکمیل می‌نمایند. در حال حاضر دندان مصنوعی اکلریکی با مارک پلاس و ویتاپن از بهترین کیفیت و عالی‌ترین مواد ساخته‌شده است که ظاهری کاملاً طبیعی و زیبا دارند.
 2. شرکت آمریکایی دنتسپلی سیرونا که محصولات خود را ازنظر تجهیزات دندان‌پزشکی به ۱۲۰ کشور دنیا عرضه داشته است و همچنین در ۲۱ کشور دارای کارخانه تولید تجهیزات دندان‌پزشکی می‌باشد.

دندان‌های مصنوعی پورتریتا آیپن شامل ۴۲ دندان قدامی جلویی بالایی، ۲۰ نمونه دندان قدامی جلویی پایینی، ۲۷ مدل دندان پشتی و در ۲۷ نوع سایه ارائه می‌شوند. به‌این‌ترتیب خریدار دندان مصنوعی با بیش از ۲۴۰۰ نوع محصول متفاوت و باکیفیت، حق انتخاب خواهد داشت. شرکت سیرونا برای محصولات خود گارانتی تعویض مادام‌العمر از حیث ترک‌خوردگی و شکستن ارائه کرده است و این به معنای اطمینان از نوع و کیفیت مواد اولیه می‌باشد. برای انتخاب دندان مصنوعی ثابت دندان‌های مصنوعی آمریکایی بهترین گزینه می‌باشند.

 1. شرکت ژاپنی شوفو بیش‌تر از ۸۹ سال در زمینه تولید تجهیزات دندان‌پزشکی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این شرکت در سایر کشورها نظیر آلمان، آمریکا، سنگاپور، انگلیس و چین نمایندگی دارد. دندان‌های مصنوعی تولیدشده با مارک ویراسیا SA که توسط این شرکت تولید می‌شوند ازنظر کیفی بسیار مطلوب هستند و می‌توانند با بهترین برندهای معروف دنیا رقابت نمایند.
 2. اغلب محصولات ایرانی کیفیت قابل‌قبول و مناسبی را حتی در رقابت با دندان‌های مصنوعی آلمانی و آمریکایی دارند. دندان‌های مصنوعی ایرانی شامل سوپر برلیان، یاقوت و نچرال دنت نامیده می‌شوند. در بین این سه برند بیشترین معدل سایش را دندان نچرال دنت و سوپر برلیان کمترین میزان سایش را داشته است. کیفیت دندان سوپر برلیان قابل‌مقایسه با نمونه آلمانی ایوکلار می‌باشد. درصورتی‌که به دنبال یک محصول باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه هستید می‌توانید از محصولات ایرانی یک گزینه را انتخاب نمایید.

 چگونگی تمیز کردن دندان مصنوعی

همان طور که پاکیزگی دندان طبیعی اهمیت دارد، باید نسبت به پاکیزگی و رعایت بهداشت دندان‌های مصنوعی توجه بیشتری داشت. به علت این که دندان‌های مصنوعی قابلیت تجمع انواع باکتری و تاتار رادارند بنابراین بهتر است پس از هر وعده غذایی دندان مصنوعی را مسواک بزنید. همچنین قراردادن دندان مصنوعی به صورت روزانه در ماده مخصوص ضدعفونی‌کننده و نگهدارندِ می‌تواند کمک بزرگی برای از بین بردن میکروب ها و آلودگی‌های ناشی از تجمع باکتری ها باشد.

برای مسواک زدن و شستن دندان‌های مصنوعی باید نکات زیر را مورد توجه قرارداد.

 • جهت دندان مصنوعی مسواک مخصوص تهیه نمایید. به توصیه دندان‌پزشکان بهتر است حتما از مسواک مخصوص استفاده نمایید. این محصول در کلیه داروخانه‌ها باقیمت مناسب موجود می‌باشد. درصورتی‌که از مسواک معمولی جهت شستن دندان استفاده می‌کنید دقت نمایید که همه نقاط منحنی شکل دندان را مسواک بزنید. برای دندان‌های مصنوعی تکه ای یا پارسیل می‌توانید این قسمت را از دندان‌های اصلی جدا نموده و به صورت جداگانه تمیز نمایید.
 • سعی کنید محل نگه‌داری مسواک را درجایی ایمن قرار دهید. می‌توانید با یک حوله نرم در کف سینک روشویی و بستن محل خروجی آب محیط را برای دندان‌ها ایمن کنید به‌این‌ترتیب هنگامی که دندان‌های مصنوعی به سینک برخورد کنند از شکستگی و ضرب‌دیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌شود. باید دانست که در مورد دندان‌های اکریلی احتمال شکستگی دندان بیشتر می‌باشد. اگرچه دندان‌های مصنوعی ژله‌ای و فلزی از حساسیت کمتری برخوردار می‌باشند اما رعایت این نکات برای این دندان‌ها نیز ضروری می‌باشد. دندان مصنوعی را بافشار و محکم در دست نگیرید زیرا باکمی فشار احتمال شکستگی آن وجود خواهد داشت.
 • برای شستن دندان‌ها از آب گرم و مواد تمیز کننده مخصوص دندان مصنوعی استفاده کنید، می‌توانید از ژل‌های یا خمیر مخصوص دندان مصنوعی استفاده نمایید. درصورتی‌که محلول در دسترس نداشتید می‌توانید از کمی صابون یا ماده تمیز کننده ملایم و فاقد مواد سمی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که خمیردندان‌های معمولی و مواد شوینده خاصیت سایشی دارند و هرگونه سایش یا خش برداشتن دندان مصنوعی محیط را برای رشد باکتری ها مساعد می‌کند؛ بنابراین مراقب باشید که دندان مصنوعی بدون خط و خش باشد.
 • دندان مصنوعی باید مسواک زده شوند. باکمی حوصله و دقت می‌توانید همه نقاط دندان مصنوعی را مسواک بزنید و مطمئن باشید که فرچه مسواک کلیه مناطق منحنی و فرورفتگی‌ها را تمیز نماید. سعی کنید در زمان مسواک زدن به دندان‌ها فشار وارد نسازید. با مسواک زدن مداوم و منظم دندان‌های مصنوعی از ایجاد هر نوع تاتار جلوگیری خواهد شد و دهان شما در سلامت خواهد بود.
 • می‌توانید در زیر شیر آب به کمک مسواک مخصوص مواد باقی‌مانده را به‌آرامی تمیز نمایید. باید دقت کنید که نواحی لزج و لغزنده را به‌خوبی شستشو داده اید و در صورت نیاز مجددا این قسمت را بشویید.
 • در زمان استراحت می‌توانید دندان‌ها را در آب قرار دهید و یا از مواد مخصوص دندان مصنوعی برای از بین بردن کامل باکتری ها استفاده نمایید.
 • علاوه بر شستشوی دندان مصنوعی با کمک یک مسواک نرم روی زبان و لثه را به‌آرامی تمیز کنید.
 • اگر علاوه بر دندان مصنوعی دندان طبیعی خود رادارید از این درهای گران بها به‌خوبی محافظت نمایید و از همین لحظه چگونگی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را فرابگیرید.
 • با چسب مخصوص می‌توانید دندان مصنوعی لق شده را بچسبانید. درصورتی‌که این مشکل برطرف نشد با مراجعه به دندان‌پزشک و عمل رلاین این مورد بر طرف می‌شود.
 • در زمان ابتدای مصرف دندان مصنوعی، غذاهای نرم استفاده کنید و هرگاه احساس کردید دهانتان باوجود دندان مصنوعی خشک‌شده است حتما آب بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *