مقالات

باندینگ نسل پنج چیست؟

باندینگ نسل پنج چیست؟

برای اتصال خوب و کافی کامپوزیت ها به مینای دندان و همچنین عاج دندان از باندینگ استفاده می شود که باندینگ ها به صورت دوآل و یا کیور وجود دارند.

اجزای تشکیل دهنده هر باندینگ به این صورت می باشد: در مرحله آماده سازی از اسید اچ استفاده شده (اچانت یا کاندیشر) برای ایجاد فرج و خلل در عاج دندان و سطح مینای دندان. پس از آن مرحله آغاز کننده یا پرایمر را داریم که به منظور افزایش دادن رطوبت شوندگی فیبر های کلاژن مخلوطی از منومرهای آب گریز و آب دوست را در حلال ارگانیک را داریم.

همچنین باعث از هم باز شدن فیبریل های کلاژن اچ برای نفوذ هرچی بیشتر رزین ها می شود. مرحله آخر ادهزیو باندینگ می باشد که مسئول بوجود آمدن اتصالات متقاطع و بیشتر کردن استحکام و بهبود خصوصیات مکانیکی ادهزیو می باشد.

مراحل کاربردی باندینگ

 • اچ (محلول اسید فسفریک 37%)
 • باند
 • لایت کیور
 • کامپوزیت
 • لایت کیور

معمولاً باندینگ و پرایمر در یک حلال مانند آب و یا الکل محلول می باشند که این حالت در سیستم های چند جزئی به صورت جداگانه ای بسته بندی شده اند. برای استفاده از انواع باندینگ ابتدا باید مرحله خشک کردن را انجام دهیم که این مرحله قبل از کیور کردن می باشد که باعث می شود حلال متصاعد گردد.

در سیستم هایی که از الکل در آنها به عنوان حلال استفاده شده اند، حلال آن ها نسبت به حلال های سیستم های دارای آب زودتر خشک می شوند و همچنین سیستم هایی که از اتانول به عنوان حلال استفاده می کنند باز هم زمان کمتری برای خشک شدن نیاز دارند.

دقت داشته باشید که در سال های اخیر باندینگ هایی به بازار عرضه شده اند که فاقد حلال می باشند و قبل از مرحله کیور کردن نیازی به خشک کردن ندارند و مستقیم وارد مرحله کیور می شوند.

نسل های مختلف باندینگ و خصوصیات آنها

دسته بندی و گروه بندی باندینگ ها معمولاً بر اساس نوع واکنش آنها با لایه اسمیر و همچنین تعداد مراحل کلینیکی آنها می باشد. در ادامه چند نسل از باندینگ ها را نام می بریم و تعدادی از خصوصیات آنها را برای شما عزیزان مشخص می کنیم.

باندینگ نسل اول: از خصوصیات این باندینگ می توان به قدرت باند بسیار ضعیف که در حدود 2 الی 4 مگاپاسکال می باشد نام برد و همچنین باندینگ نسل اول باند را به صورت سطحی ایجاد می کند. به عنوان مثال می توانیم به Cervident s.s.White اشاره نمود.

باندینگ نسل دوم: در این باندینگ قدرت باند نسبت به باندینگ نسل اول به مقدار بسیار کمی افزایش یافته است و در حدود 2 الی 8 مگاپاسکال شده است و نفوذ بیشتر در باندینگ بوجود آمده است و برای مثال می توان Bond Lite (kerr)، Scotch Bond (3M)،   Dentin Adhesit(Vivadent) را نام برد.

باندینگ نسل سوم: در باندینگ نسل سوم قدرت باند افزایش زیادی پیدا کرده است و می تواند در حدود 10 الی 18 مگاپاسکال باشد. همچنین عملیات باندینگ را می توان برای اولین بار در مراحل مختلفی انجام داد که این مراحل می توانند آماده سازی مینای دندان به وسیله اسید اچ باشد، آماده سازی مینای دندان و عاج دندان به وسیله پرایمر و باندینگ باشند. برای مثال از نسل سوم باندینگ نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود. A .R. T Bond ( Coltene)، Prisma Universal Bond ( Densply )، Scotch Bond ( 3M ) ، Gluma ( Heraeus Kulzer)

دوستان عزیز باید به این نکته اشاره کنیم که باندینگ های نسل اول تا سوم دیگر در بازار موجود نمی باشند و استفاده از آنها منسوخ شده است.

در باندینگ های نسل چهارم و نسل پنجم از سیستم توتال اچ پیروی شده است. در این حالت عاج دندان و مینای دندان به صورت جداگانه اچینگ می شوند و بعد از آن به اندازه کافی شستشوی می شوند که معمولاً این شستشوی با آب به مدت تقریبی 15 ثانیه می باشد که بعد از آن با آب و هوا شستشوی تکمیل می شود. پس از شستشوی لایه اسمیر به صورت کامل حذف می شود.

زمانی که برای خارج به داخل اچینگ مناسب می باشد برای مینای دندان حداقل 20 ثانیه است و برای عاج حداکثر15 ثانیه است.

البته گفتنی است که می شود زمان بیشتری هم برای اچینگ صرف کرد و سطح خشن تری برای آن به دست آورد. اما با این کار برای افزایش استحکام باند اثری نخواهد داشت و در نتیجه باعث تغییر ساختمان کلاژن های اکسپوز شده و تداخل در عملکرد آن باند خواهد شد.

نسل چهارم:

 • سیستم توتال اچ و باندینگ دو مرحله ای
 • سه مرحله ای: اول باید از کاندیشنر و بعداً برای پرایمر و در نهایت ادهزیو قابل استفاده می باشد.

نسل پنجم:

 • زیاد شدن قدرت باند تا 34 مگاپاسگال
 • سیستم توتال اچ و باندینگ یک مرحله ای
 • انجام کار در دو مرحله که اول از اسید اچ و در نهایت از مخلوط پرایمر و باندینگ استفاده می شود.

نسل ششم:

 • در یک بطری هم کاندیشنر و هم پرایمر وجود دارد.
 • نسل جدید باندینگ های سلف اچ
 • استفاده از پرایمر و باندینگ در دو مرحله و یا مخلوط کردن آن ها و استفاده از یک مرحله
 • نیاز به مخلوط کردن نیست
 • قدرت باند در حدود 20 تا 28 مگاپاسگال

نسل هفتم:

 1. یک مرحله ای
 2. قدرتی بین 18 تا 25 مگاپاسگال
 3. کاندیشنر و پرایمر هم زمان دربک بطری

برای خرید باندینگ نسل پنجم می توانید به فروشگاه اینترنتی دکتر مارکتز مراجعه کنید و خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.