مقالات

اسید هیدروفلوئوریک در دندانپزشکی چیست

اسید هیدروفلوئوریک در دندانپزشکی چیست

به صورتی که از نام این اسید مشخص است، این اسید از خانواده کربوکسیلیک اسید ها می باشد. ولی باید در نظر داشت که قدرت اسیدی آن بسیار کم می باشد.

باید توجه داشته باشید که هیدروفلوئوریک خاصیت اسیدی کمی دارد ولی بسیار سمی می باشد و به هیچ عنوان نباید در تماس با پوست قرار بگیرد. یکی دیگر از نام های این اسید فلوراین می باشد و دلیل این نام گزاری این است که در اصل یک فلوراید هیدروژن در آب می باشد.

اسید هیدروفلوئوریک که به اسید HF و اسید فلوئوریدریک نیز معروف می باشد در آب و حلال های آلی خاصیت انحلال پذیری دارد ولی در ترکیباتی همانند اتر انحلال پذیری کمتری دارد.

این اسید مانند دیگر اسید های موجود دارای بوی بسیار تند و تیز است که به حالت گاز سفید رنگ موجود می باشد و در زمان ترکیب با آب خاصیت اسیدی آن کمتر می شود.

برای خرید اسبد هیدورفلوئوریک می توانید به فروشگاه اینترنتی دکتر مارکتز مراجعه کنید و از انواع کالاهای پزشکی دیگر هم در این فروشگاه دیدن فرمایید.

کاربرد های هیدروفلوئوریک اسید

اسید هیدروفلوئوریک کاربرد های بسیار زیادی در انواع صنایع دارد که به اختصار می توان موارد زیر را یادآور شد:

  • در بسیاری از محلول های صنعتی به عنوان یک حلال قابل استفاده می باشد.
  • به عنوان یک ماده کاهنده و اکسید کننده در آزمایشگاه های شیمیایی استفاده می شود.
  • به دلیل دارا بودن خاصیت اسیدی در تولید انواع پاک کننده ها استفاده می شود.
  • اسید هیدروفلوئوریک را می توانید در ترکیباتی همچون فرن، فلوئوروکربن و تفلون ها یافت.
  • در دستگاه های تصفیه آب در تصفیه خانه ها از اسید هیدروفلوئوریک به عنوان یکی از مواد گندزدا استفاده می شود.
  • از این اسید در پالایشگاه های نفت خام نیز استفاده می شود.
  • در تولید کربنات مصنوعی از اسید هیدروفلوئوریک استفاده می شود.
  • به دلیل سمی بود و خاصیت اسیدی داشتن از این اسید در تولید انواع سموم نیز استفاده می شود.
  • ساخت فلوراید یکی دیگر از موارد مورد استفاده اسید هیدروفلوئوریک می باشد.
  • می توان گفت که یکی از رایج ترین موارد مورد استفاده از اسید هیدروفلوئوریک در صنایع شیشه سازی و حکاکی روی شیشه می باشد.

در کل از این اسید هم در بخش صنعت استفاده می شود و هم در بخش غیر صنعتی.

خطرات اسید هیدروفلوئوریک و نکات ایمنی مربوط به آن

به دلیل سمی و اسیدی بودن هیدروفلوئوریک این ماده بسیار خطرناک می باشد و باید توجه خاصی به نکات ایمنی مرتبط با این اسید را رعایت کنیم.

سمی بودن این ماده بسیار زیاد می باشد و در صورتی که با پوست دست انسان تماس پیدا کند باعث سوختگی های بسیار شدید و زخم های عمیق می شود.

جهت کار با اسید هیدروفلوئوریک شما دوستان حتماً باید از دستکش های مخصوص کار با اسید استفاده نمایید و چنان چه این اسید با پوست بدن شما تماس پیدا کرد هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

دقت داشته باشید که در هنگام کار با اسید هیدروفلوئوریک حتماً از ماسک های فیلتر دار به همراه عینک های محافظ استفاده نمایید زیرا در صورتی که بخار و گاز متثاعد شده از این اسید با چشم برخورد داشته باشد و یا شما عزیزان آن را استنشاق نمایید، می تواند خسارات جبران ناپذیر و برگشت ناپذیری را به چشم ها و ریه های شما وارد نماید.

این نکته هم بسیار مهم می باشد که در صورتی که اسید هیدروفلوئوریک با پوست شما تماس پیدا کند در ابتدا ممکن است از لحاظ ظاهری تغییری در پوست شما ایجاد نکند ولی در زیر پوست شما باعث می شود که بافت های شما متلاشی شده و پس از چندین ساعت آثار سوختگی بر روس پوست خود مشاهده نمایید.

نکاتی در رابطه با شرایط نگهداری اسید هیدروفلوئوریک

این اسید در صورتی که در ظرف شیشه ای قرار داشته باشد و در معرض نور نیز باشد احتمال خیلی زیاد با اکسیژن و شیشه واکنش شیمیایی ایجاد می کند و به همین دلیل به هیچ عنوان اسید هیدروفلوئوریک نباید در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرد و بهترین حالت نگه داری از این اسید در ظروف پلاستیکی مات می باشدکه نور خورشید نتواند از آن عبور کند.

گاز متصاعد شده از اسید هیدروفلوئوریک به قدری خطرناک و سمی می باشد که در صورتی که فردی آن را استنشاق کند به صورت آنی دچار ایست قلبی شود و زمانی برای کمک به او به ما نمی دهد.

مراحل انجام اچینگ پرسلن اچ

به مدت 90 ثانیه اچ اف برای ایجاد میکرومکانیکال در روکش های Bridge، Crown و سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرد. سیلان 60 ثانیه ای پس از اسید هیدروفلوئوریک برای آماده سازی سطح برای اتصال رزین مورد استفاده قرار می گیرد.

تحقیقات و مطالعات کارشناسان نشان می دهد که سیلان مادامی که با پرسلن اچ و یک رزین باند با کیفیت استفاده شود در مقایسه با دیگر محصولاتی پیوند سرامیکی دارای مقاومت بالاتری در پیوند های سرامیکی ایجاد می کند. از پرسلن اچ و سیلان هم می توان در داخل دهان استفاده نمود و هم در خارج دهان می توان از آن ها استفاده نمود.

کنترل و قرار دادن اچ

پرسلن اج دارای رنگ زرد و با دید بسیار بالا می باشد که همین امر باعث شده است که شما بتوانید دقیقاً محل قرار گیری آن را مشاهده کرده و به راحتی آنرا قرار دهید. همچنین پرسلن اچ به اندازه کافی چسبناک است تا در جای خود باقی بماند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.