مقالات

اره بین دندانی و دایکال نوری چیست؟

اره بین دندانی و دایکال نوری چیست؟

اره بین دندانی یا همان Microdont یکی از کاربردی ترین تجهیزات دندانپزشکی به شمار می رود که برای برداشتن مواد ترمیمی در بین دندان ها بدون آسیب رساندن به ترمیم می باشد. اغلب جنس اره بین دندان ها از استیل ضد زنگ می باشد. این جنس قابلیت استریل شدن را هم دارد که می توان در اتوکلاو آن را با دمای 135 درجه سانتیگراد استریل کرد.

اره های بین دندانی ساخت کشور برزیل می باشد و ابن محصول را می توان به صورت بسته بندی و تکی تهیه کرد.

برای تهیه اره بین دندانی می توانید به فروشگاه دکتر مارکتز مراجعه کنید و این وسیله را به صورت آنلاین تهیه کنید.

اره بین دندانی داررای عرض 6 میلیمتری می باشد که می‌توان به راحتی در بین دندان ها آن را جای داد و توانایی پوشش کامل دندان ها را دارد. این اره نوعی ابزار مفید در دندانپزشکی می باشد.

معمولاً طول اره به 15 میلیمتر می رسد. به شکلی طراحی شده است که برای دندان های عقبی هم مورد استفاده قرار بگیرد. به این دلیل که ضخامت آن متناسب با 50 میکرون می باشد و به راحتی از بین دندان ها عبور می کند.

کاربرد اره بین دندانی

  1. برای برداشتن کامپوزیت و باند و سمان اضافه از نواحی اینترپروگزیمال و همین طور ناهمواری های ایجاد شده در زمان کار مورد استفاده می باشد.

اره بین دندانی با رنگ بندی های متفاوت وجود دارد که هر کدام برای انجام کاری مناسب می باشد:

  • قرمز: 20 نرم
  • زرد:10 بسیار نرم
  • آبی: 30 متوسط
  • صورتی:50 بسیار زبر
  • سبز:40 زبر

نوار اره بین دندانی اوفیکس

نوار اره بین دندانی اوفیکس مناسب استفاده دندانپزشکان می باشد و این محصول شامل 12 عدد نوار اره 12 سانتیمتری می باشد و این محصول تحت لیسانس و تکنولوژی ایتالیا می باشد و از موارد کاربردی این محصول می توان برای برداشتن مواد اضافی ترمیمی در نواحی بین دندان های بدون آسیب رساندن به ترمیم، برای برداشتن کامپوزیت و باند و سمان اضافه از نواحی اینترپروگزیمال اشاره کرد که با توجه به ضخامت بسیار کم نوارها، گزینه ایده آلی برای پالیش های ارتودنسی، قابل استریل در اتوکلاو با ضخامت بسیار نازک اشاره کرد.

دایکال نوری چیست؟

همه دندانپزشکان ترمیم روزانه را با موضوع که چه بیس و لاینر را برای زیر ترمیم یا چه سمانی را جهت چسباندن یک ترمیم غیر مستقیم به کار می رود برخورد می کند.

در این موارد باید اطلاعات دندانپزشک کامل باشد و همه موارد را به روز یاد بگیرد. زمانی که نام محصول گمراه کننده باشد، مشکل را هم پیچیده تر می کند. در این صورت بعضی از محصولات سمان درزگیر می باشد، در حالی که برای استفاده به عنوان اند سمان طراحی نشده و بعضی دیگر سمان نامیده می شود.

در واقع یک نوع ماده ترمیمی وجود دارد نه یک سمان چسبنده. برای کاهش یا حذف این بلاتکلیفی پیشنهاد می شود که استفاده از بیس و لاینر ها دوباره ارزیابی شود.

لاینر

لاینر، لایه نازکی از یک ماده می باشد که روی سطوح آماده سازی شده دندان قرار داده می شود، از دندان و مواد ترمیمی مایعات درون دهان و در نهایت محیط خارج از دهان محافظت می کند.

بهتر است بدانید لاینرهای با ضخامت کم را هم می شود به دو دسته لاینر محلول که ضخامت 2-5 میکرون دارد و لاینر پسوس انسیون که به صورت عادی 25-20 میکرون دارد.

بعضی از لاینرها ضخیم تر هستند و با نام Cement liners با ضخامت 200- 1000 میکرون می باشد، معمولاً برای حفاظت حرارتی و درمان دارویی پالپ از این لاینرها استفاده می شود… این مواد به صورت عادی به دلیل اینکه ضخامت و استحکام کمی دارند نمی توان از آنها به تنهایی برای حفره های عمیق استفاده کرد.

بیس

بیس ماده ای است از لاینر ضخیم تر که برای عاج دندان از دست رفته از آن استفاده می شود. این ماده حتماً باید بلافاصله بعد از جایگذاری و سخت شدن اولیه این قدرت را داشته باشد که تحمل نیروی ناشی از فشرده سازی ماده ترمیمی را داشته باشد.

از این مواد برای زیر رستوریشنهای دائمی استفاده می شود. البته این مواد باعث التیام بخشیدن به پالپ آسیب دیده هم می شود.

همین طور پالپ می تواند در برابر شوک های گالوانیک و حرارتی و ترومای مکانیکی حفاظت کافی داشته باشد، بهتر است حتماً قبل از جایگذاری ترمیم نهایی شکلشان را اصلاح کرد.

سمان

سمان یعنی ماده ای که برای چسباندن یک رستوریشن به طور غیر مستقیم برای آماده سازی دندان از آن استفاده کرد و امکان دارد که بعضی از خواص های درمانی بیس و لاینر را هم نشان دهد.

برای خرید

می توانید به فروشگاه اینترنتی دکتر مارکتز مراجعه کنید و به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهید و همچنین از تنوع محصولات دندانپزشکی دیدن فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.