مقالات

ابزار موردنیاز جهت اندو

ابزار-موردنیاز-جهت-اندو

ابزار موردنیاز جهت اندو

 آندو چیست؟

درمان‌های انجام‌گرفته بر روی ریشه دندان که شامل عصب‌کشی، درمان مجدد ریشه، جراحی‌های اپیکو که درواقع موجب قطع کردن انتهای ریشه دندان می‌شود و با توجه به صلاح‌دید پزشک متخصص انجام می‌شود، درمان ریشه یا در اصطلاح عامیانه عصب‌کشی آندو گفته می‌شود. می‌توان گفت عصب‌کشی راه درمانی است که در درون دندان انجام می‌شود و زمانی که درمان ریشه لازم و ضروری باشد یا پالپ و بافت نرم داخل کانال دندان و مجرای ریشه ملتهب، آلوده و دچار آسیب زیادی شده باشد.

فرایند مربوط به عصب‌کشی تحت عنوان علمی تخصصی شناخته‌شده است که شامل مراحل مختلفی هست که هرکدام می‌تواند ازلحاظ کیفی نتیجه کار را ضمانت نماید.

باید دانست که عمل عصب‌کشی دندان نیازمند کارهای تخصصی بوده و مراقبت فراوان می‌طلبد. درواقع پس از انجام عصب‌کشی مراقبت از دندان دو برابر می‌شود. عده‌ای گمان می‌کنند همین‌که آندو بر روی دندان انجام شد، دیگر دندان به حالت اولیه برگشته است و می‌توانند از آن به هر ترتیب استفاده نمایند.

تجهیزات مربوط به آندو

  • توربین و آنکل یکی از تجهیزات مربوط به عصب‌کشی می‌باشند که جهت تراش دندان و برداشتن پوسیدگی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. توربین مته دندانپزشکی است که در سر آن فرزهای الماس قرار می‌گیرد و می‌تواند مینای دندان را به‌راحتی تراش دهد تا دندان جهت عصب‌کشی دندان آماده باشد. آنکل ها صدای بیشتری نسبت به توربین دارند و به علت قدرت بیشتر موتور از سروصدای بیشتری برخوردار می‌باشند. آنکل به‌وسیله سرهای برنده‌ای که دارند، مینا و عاج دندان را تراش داده و پوسیدگی‌ها را برمی‌دارد و دندان برای آندو آماده می‌شود.
  • یکی دیگر از تجهیزات عصب‌کشی دستگاه روتاری هست که به‌وسیله فایل‌های مخصوص عصب‌کشی دندان را انجام می‌دهد. این فایل‌ها در فرم، جنس و اشکالی خاصی موجود هستند که دقیقاً مانند کانال‌های ریشه فرم می‌گیرند و عمل عصب‌کشی را به‌دقت بالا و کیفیت بسیار دقیق، سهل و بهتر انجام می‌دهند. به این طریق عمل عصب‌کشی با احتمال درد کمتری انجام می‌شود. این دستگاه معمولاً در تجهیزات مربوط به عصب‌کشی قرار دارد.
  • دستگاه اپکس فایندر یکی دیگر از ابزار مربوط به عصب‌کشی می‌باشند و برای تعیین طول ریشه کانال در زمان عصب‌کشی دندان می باشد. درواقع این دستگاه جایگزین رادیوگرافی نمی‌باشد و در زمان عصب‌کشی دندان باید از هردو ابزار استفاده نمود. از گزینه‌های مناسب در افزایش دقت اپکس، رعایت اصول عصب‌کشی دندان است؛ که شامل: برداشتن کامل پوسیدگی و برداشتن کامل‌ترمیم صلبی است. باید دانست که برای بهینه‌سازی عملکرد دقت دستگاه اپکس در هنگام عصب‌کشی دندان، رعایت مسائل بهداشتی و ایزولاسیون ابزار اهمیت زیادی دارد.
  • برای تشخیص آبسه دندان و استفاده از گزینه‌های مناسب و سریع در عمل عصب‌کشی استفاده از دستگاه رادیوگرافی نقش مهمی را ایفا می‌کند. به‌وسیله رادیوگرافی می‌توان هرگونه پوسیدگی دندان، نقایص فک، دندان و سایر ناهنجاری‌های فک و دندان را تشخیص داد. معمولاً دستگاه‌های رادیوگرافی به دودسته درون دهانی و خارج دهانی دسته‌بندی می‌شوند که دستگاه‌های تشخیص پوسیدگی، مشاهده رشته دندان، مطالعه در زمینه سلامت بخش استخوانی دندان و وضعیت دندان‌های در حال رشد در اطفال نوع دیگری از رادیوگرافی می‌باشند.
  • دستگاه آبچوراتور یا دستگاه تراکم عمودی یکی دیگر از تجهیزات عصب‌کشی هستند که قابلیت پر کردن ریشه را به‌وسیله تزریق فراهم می‌کنند. گاهی در برخی مواقع نسبت به روش‌های معمولی، کانال‌های فرعی و جانبی را بسیار بهتر پر می‌کند و درمان و امکان موفقیت در انجام عمل را تضمین می‌نماید.

پس از عمل عصب‌کشی رعایت چه مواردی ضرورت دارد؟

در اولین روزهای پس از عمل عصب‌کشی به دلیل التهابات طبیعی بافت‌های ناحیه دندان، درصورتی‌که بیمار سابقه درد دندان و عفونت را قبل از آندو داشته باشد، دچار حساسیت خواهد بود. برای برطرف شدن این حساسیت و ناراحتی‌ها از مسکن‌های موجود نظیر ایپوپروفن یا ناپروکسن، جهت کاهش ناراحتی توسط دندان‌پزشک تجویز می‌شود. بیمار پس از عمل می‌تواند به فعالیت‌های روزانه خود بازگردد. تا زمانی که عمل عصب‌کشی کاملاً پر نشده باشد، یعنی به‌طور کامل و دائمی پر شد یا روکش دندان کار گذاشته شد، بهتر است از جویدن با دندان در زمان‌ترمیم پرهیز نمود، با این کار از آلودگی مجدد درون دندان و ترک خوردن دندان شکننده قبل از بازسازی کامل آن جلوگیری می‌شود.

 عمل عصب‌کشی چگونه انجام می‌شود؟

در زبان لاتین عصب دندان بانام پالپ شناخته می‌شود. عصب‌کشی وقتی انجام می‌شود که عصب دندان دچار عفونت یا از بین رفته باشد. بیمار ممکن است درد منتهی به مجرای عصبی را تجربه کرده باشد و گاهی امکان دارد این درد را اصلاً تجربه نکرده باشد.

برخی عوامل مرگ پالپ مانند پوسیدگی‌های عمیق دندان یا ضربه و فشار شدید به دندان است.

بعضی مواقع دندان‌پزشک از طریق روش‌های خاص و به‌وسیله مواد شیمیایی پالپ را از بین برده و خارج می‌کند. باید دانست که اگر عمل عصب‌کشی انجام نشود می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی شدید یا ناراحتی‌های بسیار خطرناک آگاهی منجر به مرگ می‌شود. علت مشکلات ایجادشده اغلب به دلیل پالپ عفونی‌شده و بافت دندانی عفونی است که موجب عفونت‌های شدید توزیع یافته می‌شود. به این عفونت‌ها اصطلاحاً آبسه می‌گویند.

عمل عصب‌کشی به چه دلیل انجام می‌شود؟

درمان عصب‌کشی (روت کانال) باعث حذف کامل بافت نابودشده و پاک‌سازی کامل لایه زیر یا بستر دندان می شود. گاهی امکان دارد این بافت به دلیل وجود باکتری‌ها، از درون دندان عفونی‌شده باشد. عصب‌کشی مانع انتشار عفونت به استخوان می‌شود. می‌توان گفت که عمل تمیز کردن دندان به شکل کامل و 100% موفق انجام نمی‌شود. دندان از طریق کانال‌های کوچک که در انتهای ریشه قرار دارد به استخوان وصل می‌شود و به همین علت کوچک‌ترین باکتری موجب گسترش عفونت به دیگر بخش‌های استخوان فک می‌شوند. دندان‌پزشک به کمک ترکیب مواد خاص اقدام به پر کردن و انسداد کانال‌های موردنظر می‌کند به‌نحوی‌که هرگونه باکتری موجود در فضای دندان، امکان تکثیر و تولیدمثل را نداشته باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *