مقالات

آمالگام و آمالگاماتور چیست؟

آمالگام و آمالگاماتور چیست؟

آمالگاماتور به معنی ترکیب دو کلمه Amalgam  یعنی آلیاژی که از دو یا چند فلز و ator یعنی عامل می باشد. از این دستگاه در دندانپزشکی برای مخلوط کردن مواد قالب گیری دندان استفاده می شود. اغلب برای پر کردن دندان از ماده ای به نام آمالگام استفاده می شود.

این ماده از مواد مختلفی تشکیل می شود مثل سرب، جیوه، نقره و مس.

طرز کار دستگاه آمالگاماتور

همان طور که گفتیم آمالگام پودری است که جیوه ندارد و برای اینکه به صورت خمیری در بیاید باید حتماً با جیوه مخلوط شود.

برای اینکه مخلوط به صورت یکدست تر شود بهتر است با آمالگاماتور هم زده شود تا کاملاً مخلوط شود. این دستگاه دارای مخزن های جداگانه ای است که برای ریختن جیوه و آمالگام هستند. این دستگاه دارای اهرم کنترل کننده ای است که درصد مورد نیاز ترکیب ماده را تشخیص می دهد.

بعد از اینکه کاملاً مخلوط شد و قابل استفاده شد، به خروجی دستگاه می رود و قابل استفاده می شود. در اصل آمالگاماتور می تواند ترکیب آمالگام و جیوه را تعیین کند و با در صد درست ترکیب کند.

امروزه دستگاه آمالگاماتور انواع مختلفی در بازار دارد که شامل دستگاه آمالگاماتور کپسولی، آمالگاماتور ترکیبی، آمالگاماتور دو کاره می باشد.

آمالگاماتور دو کاره همان پودری و کپسولی می باشد.

برای خرید و بازدید از دیگر آمالگاماتورها می توانید به فروشگاه دکتر مارکتز مراجعه کنید.

کاربرد آمالگاماتور چیست؟

امروزه یکی از ناراحت کننده ترین مشکلات رایج پوسیدگی دندان و درد دندان می باشد. زمانی که یک بیمار مشکل درد دندان نداردو یا کانال های عصبی دندان او باز نشده است و زمانی که پوسیدگی کاملاً برداشته شده دندان کامل باز نشده است.

برای اینکه این شانس را داشته باشد که دندان خود را حفظ کند و از هزینه های گزاف عصب کشی جلوگیری شود ترمیم دندان انجام می شود.

برای همین منظور از ماده ای به نام آمالگام برای پر کردن دندان استفاده می شود.

همان طور که گفتیم آمالگام از مواد گوناگونی تشکیل شده است که اصلی ترین آن جیوه است. حال مهم ترین نکته این است که اگر جیوه با مواد دیگر مخلوط شود تاوَن سفت می شود و به همین دلیل آمالگام را به صورت مواد پودری که فاقد جیوه هستند در بازار عرضه می کنند.

فقط زمانی که دندانپزشک نیاز دارد از آمالگام استفاده کند این مواد را با جیوه مخلوط می کنند. به همین دلیل هم برای مخلوط کردم آمالگام با جیوه نیاز به دستگاهی داریم که مواد را با هم مخلوط کند که به این دستگاه آملگاماتور می گویند.

باید گفت که مخلوط کردن جیوه و آمالگام با هم بسیار سخت است که با دست انجام شود. برای همین منظور از دستگاه آمالگاماتور استفاده می شود که این مواد را به خوبی با هم مخلوط کند. کار این دستگاه مثل همزن است.

 

 

انواع دستگاه آمالگاماتور

دستگاه آمالگاماتور کپسولی: این دستگاه دو کپسول دارد که یکی برای جیوه و دیگری برای آمالگام است. این دستگاه قابلیت تنظیم مقدار جیوه و آمالگام را ندارد.

به این دلیل که شرکت سازنده خودش میزان پودر و جیوه را تعیین کرده است و این میزان در کپسول ها وجود دارد. پس نیازی به تنظیم مواد نیست. از این نوع دستگاه آمالگاماتور بیشتر از سایر دستگاه ها استفاده می شود.

دستگاه آمالگاماتور ترکیبی: برای این دستگاه پودر را داخل محفظه ای می ریزند. در محفظه دیگر هم جیوه ریخته می شود. وقتی که این دستگاه روشن شد این دو ماده به نسبت 80 درصد پودر و 20 درصد جیوه را با یکدیگر مخلوط می کند.

دستگاه پودری و کپسولی ( دوکاره): مقدار پودری که در این دستگاه قرار می گیرد قابل تغییر است؛ اما مقدار جیوه ثابت است. پیچ تنظیم کننده در کنار این دستگاه قرار دارد که هر چه قدر به سمت مثبت برود مقدار پودر بیشتر می شود و هر چه به سمت منفی برود مقدار پودر کمتر می شود.

 

آمالگاماتور چگونه کار می کند

عموماً آمالگام به صورت پودر وجود دارد و برای اینکه به خمیر تبدیل شود باید با جیوه مخلوط شود. در داخل دستگاه دو مخزن وجود دارد که برای آمالگام و جیوه است.

اول باید آمالگام و جیوه را درون مخزن های خودش بریزید و با استفاده از اهرم یا همان کنترل کننده میزان درصد ترکیب آن ها را با هم مشخص کنید.

بعد مقدار تعیین شده با هم مخلوط می شود و در نهایت مواد مخلوط شده به سمت خروجی دستگاه می رود و قابل استفاده است.

نحوه نگهداری و سرویس آمالگاماتور به چه صورت است؟

آمالگاماتور یک دستگاه ترکیب آمالگام و میکسر است که این توانایی را دارد میزان در صد ترکیب آمالگام و جیوه را تنظیم کند.

کلمه آمالگاماتور در اصل مخفف دو کلمه آماگام و موتور می باشد که برای ترکیب آمالگام دندان به کار می رود.

این دستگاه در اصل یک میکسر می باشد که انواع گوناگونی دارد مانند: مخزنی، پودری، کپسولی، پودری و کپسولی

قسمت های تشکیل دهنده آمالگاماتور : مخلوط کن- کپسول- تایمر

  1. کپسول آمالگاماتور دارای یک موتور الکتریکی جداگانه می باشد که می توان با کلیدی که در جلو ذستگاه قرار دارد آن را روشن و خاموش کرد.
  2. در قسمت مخلوط کن دو مخزن برای جیوه و پودر آمالگام در نظر گرفته شده است که در بالای دستگاه قرار گرفته است و همین طور یک موتور الکتریکی که اهرم مخلوط کن است به منظور مشخص کردن مقدار واحد آمالگام برای بیمار، ضامن الکتریکی، پیچ تنظیم کننده میزان آمالگام و جیوه و یک میکرو سوئیچ که با متصل کردن کپسول به راه مخلوط کن آمالگاماتور فعالیت خود را شروع می کند.
  3. تایمر آمالگاماتور که در قسمت جلویی دستگاه نصب شده است و با آن می توان مقدار زمان کار با دستگاه را مشخص نمود.

 

در آمالگاماتورهایی که موتور دارد به علاوه مخزن پودر یک مخزن هم برای جیوه در نظر گرفته شده است.

 

علتهای خرابی دستگاه آمالگاماتور

خراب شدن میکروسوئیچ، استهلاک دنده های مخزن، خرابی خازن، گرفتگی مخزن، خرابی تایمر، خرابی کلید ضامن مخزن، خراب شدن کلید روشن و خاموش

 

روش سرویس و نگهداری دستگاه

  • سعی کنید هفته ای یک یا دوبار دستگاه آمالگاماتور را سر و ته کنید و ذر جای خود قرار دهید.
  • دستگاه را در معرض نور خورشید قرار ندهید.
  • بعد از هر استفاده دستگاه را به صورت کامل تمیز کنید.
  • تا زمانی که در پوش لوله آمالگاماتور کامل توقف نکرده صبر کنید و با دست آن را نگه دارید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.